Kiedy wymienić akumulator?

Średnia żywotność akumulatora wynosi od 4 do 6 lat przy odpowiednim użytkowaniu. Niestety jeżeli dbamy o niego w nieodpowiedni sposób, musimy liczyć się z tym, że może trzeba będzie wymienić go wcześniej.

Pierwszą oznaką, która świadczy o tym, że należy wymienić baterię będą wolniejsze obroty rozrusznika podczas ruszania.  Nowy akumulator przyda ci się również w sytuacji, kiedy przy włączonym silniku światła samochodu świecą znacznie słabiej. Początkowo należy użyć prostownika, jeśli nie da to jednak satysfakcjonujących efektów – może to być kolejną oznaką słabnącej baterii. Nie należy jednak od razu popadać w panikę. Warto na początku wybrać się do sprawdzonego mechanika i poprosić go, by sprawdził czy wady nie wynikają z problemów związanych elektroniką samochodu.

Najtrudniejszą, możliwą do sprawdzenia wadą akumulatora może okazać się nieodpowiednia gęstość elektrolitu w baterii.  Odpowiednia wartość powinna wahać się między 1,25, a 1,28 g/cm3. W wypadku, kiedy uzyskamy niższą od podanych wartości, należy uzupełnić płyn, następnie odczekać pewien okres czasu, żeby substancje miały czas się dokładnie wymieszać i wtedy jeszcze raz przeprowadzić pomiar. Niestety, jeżeli wynik się nie podniesie, będziemy zmuszeni wymienić akumulator.