Jak dbać o akumulator?

Powszechnie wiadomo, że samochód nie pojedzie bez sprawnie działającego akumulatora. Mimo że producenci zapewniają, że ich produkty są bezobsługowe, jeżeli poświęcimy im odrobinę uwagi, bez wątpliwości będą nam służyć dłużej. Na czym więc polega odpowiednie dbanie o akumulator?

Przede wszystkim należy pamiętać o akumulatorze nie tylko podczas mroźniej zimy. Często po kilku chłodnych nocach okazuje się, że bateria nadaje się tylko do wymiany. Standardowy czas eksploatacji akumulatora wynosi od 4 do 6 lat. Niestety, kiedy będziemy zapominać o np. o wyłączaniu świateł, podczas gdy silnik nie pracuje lub zostawimy włączony zapłon bez uruchamiania silnika, musimy liczyć się z pewnymi konsekwencjami.  Może się okazać, że nasz akumulator nie przetrwa nawet do końca gwarancji.

Jeżeli korzystasz z samochodu rzadko i jeździsz w krótkie trasy – pamiętaj o ładowaniu baterii. Długo „garażowany” akumulator traci napięcie. W wypadku, kiedy spadnie ono poniżej 12,5 wolta konieczne jest uzupełnienie braków. Pamiętaj przy tym, by ładować baterię niezbyt szybko  – prąd nie może przewyższać 1/10 pojemności akumulatora.

Pamiętaj również, aby nie wykonywać zbyt wielu prób rozruchu auta, gdyż szkodzi to zarówno akumulatorowi jak i rozrusznikowi.  Bardzo istotne jest też odpowiednie zamontowanie akumulatora w samochodzie, by uniknąć niepotrzebnych zwarć.  Ważne jest także dopasowanie do baterii odpowiedniego alternatora, ale przede wszystkim liczy się wybór odpowiedniego produktu do marki posiadanego auta.